wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » BLOG » Historia torebki damskiej

Historia torebki damskiej

Data dodania: 04-02-2024
Pewnie się zdziwisz, ale pierwsza skórzana torebka była noszona przez ludzi pierwotnych.  Był to duży worek najczęściej uszyty ze skóry naturalnej, który służył do przenoszenia jedzenia.  Tamtejsza galanteria skórzana  zdecydowanie nie przypominała współczesnych torebek.  Koczowniczy styl ludzi pierwotnych  zmusił ich do wynalezienia podręcznej torby, w której mogą przechowywać jedzenie dla siebie i bliskich.


alt

Historia torebki damskiej - kiedy powstała pierwsza torebka?

Pewnie się zdziwisz, ale pierwsza skórzana torebka była noszona przez ludzi pierwotnych.  Był to duży worek najczęściej uszyty ze skóry naturalnej, który służył do przenoszenia jedzenia.  Tamtejsza galanteria skórzana  zdecydowanie nie przypominała współczesnych torebek.  Koczowniczy styl ludzi pierwotnych  zmusił ich do wynalezienia podręcznej torby, w której mogą przechowywać jedzenie dla siebie i bliskich.

Starożytność  - początek torebki damskiej

Kolejnym ważnym okresem rozwoju torebek damskich była starożytność.  W Egipcie torebka określała status społeczny. Ludzie nosili torebki na przypięte do przedramienia lub pasa i trzymali w nich swoje kosztowności. Ludzie bogaci nosi torebki, które były ozdobione, ludzie biedniejsi nosili  gładkie torby bez zdobień.

Średniowiecze – kolebka torebki listonoszki

W średniowieczu ludzie używali małe torebki, które przypominały obecne listonoszki. Taki model torebki najczęściej był używany przez bogatych kupców, którzy jeździli  z miasta do miasta i trzymali w swoich torebkach złoto.  W tym okresie to właśnie mężczyźni nosili torebki, które z czasem przerodziły się w torebki damskie.

Sweet bags – małe torebki

Sweet bags to malutkie torebki ukryte i noszone pod warstwami kobiecych sukni, skrywały one różne zioła lub zapachy, które miały neutralizować nieprzyjemny zapach, który był spowodowany bardzo niską higieną osobistą.   Współczesne modne torebki shopper bag zostały zapoczątkowane przez  najuboższą warstwę społeczną. Nosili wówczas duże torby na ramię, które służyły do przechowywania i przenoszenia rzeczy. W tamtych czasach im bardziej torebka była zdobiona, tym wyższy status społeczny miała mieć jej właścicielka.

Ridicules – czyli nowe oblicze torebki damskiej

Po Rewolucji Francuskiej torebka damska zdecydowanie zmieniła swoje oblicze.   Moda francuska stała się bardziej elegancka, a kobiety zaczęły bardziej o siebie dbać, przez co posiadały więcej drobiazgów, które chciały nosić przy sobie i narodziła się potrzeba torebki damskiej, w której mogą przechowywać  małe lusterko i puderniczki.  Najpopularniejszym modelem w tamtym okresie była torebka śmiesznotka (ridicules), mała modna torebka  zaczepiana na pasku lub na nadgarstku.

Era wiktoriańska przyniosła bardzo duże zmiany, były to intensywny rozwój technologii . Powstał przemysł oraz  wiele fabryk, dlatego ludzie mogli zacząć produkcję masową. Przyczyniło się to do produkcji torebek damskich na masową skalę. Torebki przestały być luksusowym przywilejem osób z wyższych sfer. Współczesna torebka przeszła ogromną metamorfozę,  na torebce zaczęły pojawiać się łańcuszki, koraliki, dżety i wpisały się na stałe do galanterii damskiej.

Obecna torebka damska przeznaczona jest dla każdej kobiety, możemy znaleźć torebki wykonane z  materiału, syntetyku lub skóry naturalnej. Co roku zmienia się moda i producenci oferują najmodniejsze fasony i kolory, które skradają nasze serca. Galanteria damska to do dziś bestsellerowe listonoszki noszone na ramieniu lub przez ramię, praktyczne shopper bag , torebki worki czy efektowne kopertówki i malutkie torebki noszone do eleganckiej kreacji. Na co dzień możemy spotkać  modne skórzane torebki damskie, w atrakcyjnej cenie, nierzadko  w porównywalnej cenie, co torebka wykonana z syntetyku.  Największą zaletą torebek wykonanych z skóry naturalnej jest ich wytrzymałość . Torebki włoskie w przeciwieństwie do torebek wykonanych z materiału lub skóry ekologicznej , zniosą bardzo intensywne użytkowanie i nie będą odkształcone, zachowają swoje wysokie walory estetyczne. Każda kobieta, która ceni sobie wygląd i ponadczasowość  powinna mieć w swojej szafie skórzane torebki.  Skórzana torebka mimo upływu wielu lat nadal kojarzona jest z luksusem, co powoduje, że z roku na rok zainteresowanie galanterią skórzaną rośnie.


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii BLOG
Sklep internetowy shopGold
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu